2013 YMCA Spirit, Mind, Body Triathlon / Duathlon

Age Group Results

August 17, 2013


Results By ChampionChip 24/7


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Sprint

Top

Female Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Leslie Angermeier 113 26 1 13:25.95 26:50/M 0:58.75 1 45:34.60 19.8mph 0:51.20 1 23:43.80 7:39/M 1:24:34.30
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 Rachel Longley 103 25 3 20:31.80 41:02/M 1:28.50 2 49:34.65 18.2mph 1:10.10 2 23:43.05 7:39/M 1:36:28.10
2 48 Melissa Garrett 180 26 1 15:08.50 30:16/M 2:29.55 8 1:01:13.95 14.7mph 0:57.00 3 25:16.55 8:09/M 1:45:05.55
3 54 Natalie Miller 131 27 6 21:07.70 42:14/M 2:49.05 4 56:43.95 15.9mph 3:01.25 1 23:08.50 7:28/M 1:46:50.45
4 63 Heather Yellig 230 26 8 25:35.75 51:10/M 3:20.65 1 49:25.55 18.2mph 1:39.10 6 29:11.05 9:25/M 1:49:12.10
5 76 Leah Sellers 217 29 7 24:08.10 48:16/M 2:47.10 6 58:25.50 15.4mph 1:19.70 4 26:44.55 8:37/M 1:53:24.95
6 78 Roberta Sanders 204 29 4 20:40.75 41:20/M 6:14.00 7 58:28.15 15.4mph 1:16.90 5 26:48.10 8:39/M 1:53:27.90
7 83 Courtney Wolfe 172 25 2 18:53.80 37:46/M 2:26.05 3 56:38.40 15.9mph 1:13.35 8 37:31.55 12:06/M 1:56:43.15
8 84 Stephanie Durbin 237 27 5 21:05.65 42:10/M 1:49.35 5 57:13.05 15.7mph 1:42.80 7 35:14.40 11:22/M 1:57:05.25
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Erinn Jankowski 102 34 1 13:24.45 26:48/M 1:33.35 1 47:36.45 18.9mph 0:21.85 2 23:55.85 7:43/M 1:26:51.95
2 21 Michele Applegate 125 33 2 18:20.85 36:40/M 1:43.05 2 50:14.75 17.9mph 1:27.00 1 23:00.05 7:25/M 1:34:45.70
3 41 Sarah Frazier 179 32 7 21:52.15 43:44/M 2:24.85 3 51:28.50 17.5mph 0:55.75 4 26:38.15 8:35/M 1:43:19.40
4 46 Rachyl Rister 177 34 5 21:20.40 42:40/M 1:51.60 5 55:28.30 16.2mph 1:03.35 3 24:29.80 7:54/M 1:44:13.45
5 52 Rebekah Basham 119 30 4 20:40.30 41:20/M 1:49.45 4 54:33.50 16.5mph 2:25.40 5 26:59.30 8:42/M 1:46:27.95
6 59 Sara Cline 115 34 3 18:22.05 36:44/M 1:35.00 7 57:05.85 15.8mph 0:50.60 8 30:36.35 9:52/M 1:48:29.85
7 62 Cortney Marvel 176 32 8 22:04.60 44:08/M 1:29.45 6 56:14.00 16.0mph 1:04.30 6 28:13.10 9:06/M 1:49:05.45
8 79 Mindy Schoonover 184 33 6 21:23.20 42:46/M 2:01.90 8 1:00:48.00 14.8mph 0:44.50 7 28:32.20 9:12/M 1:53:29.80
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Liberty Donohoo 120 37 1 16:30.95 33:00/M 2:18.90 3 50:08.80 18.0mph 1:18.10 1 26:11.60 8:27/M 1:36:28.35
2 49 Andrea Moore 167 38 2 21:27.10 42:54/M 2:00.05 5 54:17.30 16.6mph 1:00.60 2 26:25.55 8:31/M 1:45:10.60
3 56 Jessica Grimsley-Mounts 210 37 4 22:40.25 45:20/M 1:14.65 2 50:05.65 18.0mph 1:16.65 8 32:05.00 10:21/M 1:47:22.20
4 58 Tammy Anderson 186 35 3 22:35.05 45:10/M 2:07.80 6 55:01.90 16.4mph 1:00.40 3 27:20.30 8:49/M 1:48:05.45
5 66 Kimberly Townsend 207 35 8 25:37.25 51:14/M 2:57.05 1 50:00.55 18.0mph 1:49.25 4 29:49.15 9:37/M 1:50:13.25
6 91 Andrea Miller 194 39 9 27:55.60 55:50/M 2:05.45 4 51:03.70 17.6mph 1:08.70 9 40:29.55 13:04/M 2:02:43.00
7 94 Jennifer Moore 168 35 5 22:46.05 45:32/M 3:27.65 9 1:07:30.30 13.3mph 2:03.05 6 30:50.05 9:57/M 2:06:37.10
8 95 Jennifer Martin 166 36 7 23:17.05 46:34/M 3:24.85 7 1:07:05.80 13.4mph 2:05.25 5 30:48.20 9:56/M 2:06:41.15
9 96 Rachel Ferguson 188 35 6 22:55.20 45:50/M 3:22.25 8 1:07:29.95 13.3mph 2:04.65 7 30:50.70 9:57/M 2:06:42.75
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 31 Allison Novak 117 43 1 16:38.80 33:16/M 1:21.40 1 50:50.90 17.7mph 1:23.70 3 27:13.55 8:47/M 1:37:28.35
2 42 Liz Tullis 149 44 5 21:18.80 42:36/M 0:41.10 2 51:25.05 17.5mph 1:22.70 4 28:37.80 9:14/M 1:43:25.45
3 43 Stacie Nance 226 42 7 21:53.50 43:46/M 3:26.35 6 56:05.15 16.0mph 0:48.50 1 21:36.05 6:58/M 1:43:49.55
4 47 Holly Nelson 227 41 8 22:10.15 44:20/M 2:15.55 3 53:13.25 16.9mph 1:42.65 2 25:08.80 8:06/M 1:44:30.40
5 65 Amy Johnson 153 43 4 20:25.25 40:50/M 1:25.95 4 53:49.55 16.7mph 1:12.90 7 32:58.95 10:38/M 1:49:52.60
6 73 Debbie Elbrink 200 44 3 19:28.50 38:56/M 2:48.00 7 57:19.15 15.7mph 2:46.60 5 30:24.00 9:48/M 1:52:46.25
7 81 Amy Thaxton 185 42 6 21:47.75 43:34/M 2:04.85 5 55:51.30 16.1mph 2:09.10 8 33:59.70 10:58/M 1:55:52.70
8 90 Diana Rich 212 42 9 27:35.15 55:10/M 1:54.45 8 59:35.80 15.1mph 1:45.25 6 30:42.75 9:54/M 2:01:33.40
9 97 Jennifer Wimpelberg 151 41 2 17:46.40 35:32/M 3:13.35 9 1:09:44.75 12.9mph 1:59.35 9 34:12.10 11:02/M 2:06:55.95
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Laura Finch 122 46 1 15:50.00 31:40/M 1:03.90 1 44:23.55 20.3mph 1:06.85 1 23:44.55 7:39/M 1:26:08.85
2 51 Jeanette Haas 128 48 2 17:46.15 35:32/M 1:53.05 4 56:33.90 15.9mph 1:01.15 2 29:09.15 9:24/M 1:46:23.40
3 60 Jennifer Ayer 155 46 3 19:20.00 38:40/M 2:43.35 3 55:44.20 16.1mph 0:51.75 3 29:55.90 9:39/M 1:48:35.20
4 68 Deena Green 221 46 4 21:59.45 43:58/M 2:49.50 2 55:03.75 16.3mph 1:02.00 4 31:04.20 10:01/M 1:51:58.90
5 106 Mary Devine 199 49 5 27:36.00 55:12/M 1:34.50 5 1:35:01.25 9.47mph   5 39:14.40 12:39/M 2:43:26.15
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 Judy Breivogel 197 51 4 26:52.70 53:44/M 1:42.80 1 48:39.70 18.5mph 1:30.20 1 29:56.95 9:39/M 1:48:42.35
2 64 Kim Kasenow 190 54 1 22:21.85 44:42/M 2:04.20 3 53:16.80 16.9mph 1:23.15 2 30:41.55 9:54/M 1:49:47.55
3 87 Amy Mutz 195 52 2 24:20.35 48:40/M 1:26.00 2 52:54.50 17.0mph 1:11.95 4 39:26.60 12:43/M 1:59:19.40
4 102 Desiree Culiver 215 53 3 26:21.90 52:42/M 4:10.00 4 1:02:51.00 14.3mph 1:49.05 3 39:06.95 12:37/M 2:14:18.90
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 105 Sheree Russell 242 58 1 31:52.50 63:44/M 1:31.45 1 1:13:34.90 12.2mph   1 47:31.80 15:20/M 2:34:30.65
2 107 Deirdre Forbes 233 58 2 33:03.40 66:06/M 2:40.20 2 1:22:01.80 11.0mph 1:37.25 2 54:09.30 17:28/M 2:53:31.95
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 89 Debbie Stiles 173 64 2 25:23.00 50:46/M 2:20.85 1 59:09.90 15.2mph 1:32.85 1 31:46.90 10:15/M 2:00:13.50
2 93 Sherry Arnold 175 61 1 21:14.10 42:28/M 1:53.40 2 1:01:23.40 14.7mph 1:30.25 2 40:04.35 12:55/M 2:06:05.50
 
Top

Male Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Barry Knight 106 47 1 13:30.20 27:00/M 0:41.75 1 35:23.95 25.4mph 0:56.55 1 19:44.90 6:22/M 1:10:17.35
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Mitch Pohl 114 17 1 14:24.15 28:48/M 2:13.90 1 50:31.50 17.8mph 0:48.35 1 23:33.70 7:36/M 1:31:31.60
2 24 Ethan Harms 105 16 2 14:44.00 29:28/M 1:25.35 2 52:23.50 17.2mph 1:29.40 3 26:14.25 8:28/M 1:36:16.50
3 82 John Devine 157 18 3 20:35.90 41:10/M 3:18.95 3 1:05:56.45 13.7mph 1:10.85 2 25:32.30 8:14/M 1:56:34.45
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Ross Lampert 239 24 2 18:46.90 37:32/M 1:34.75 1 45:03.00 20.0mph 1:13.95 1 23:11.85 7:29/M 1:29:50.45
2 50 Graham Avis 196 22 1 18:07.80 36:14/M 3:04.85 2 54:13.45 16.6mph 1:06.25 3 29:32.50 9:32/M 1:46:04.85
3 75 Nolan Hargus 161 22 3 27:15.60 54:30/M 4:30.15 3 54:14.20 16.6mph 2:25.95 2 24:53.30 8:02/M 1:53:19.20
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Neil Angermeier 133 25 1 17:43.35 35:26/M 1:14.50 1 45:03.60 20.0mph 0:49.25 1 23:06.20 7:27/M 1:27:56.90
2 57 Ben Roach 241 27 2 19:35.95 39:10/M 4:56.20 2 52:44.00 17.1mph 1:03.70 3 29:09.15 9:24/M 1:47:29.00
3 85 Jonathan Hargus 160 26 3 27:10.95 54:20/M 1:14.30 3 59:58.10 15.0mph   2 28:49.80 9:18/M 1:57:13.15
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Makoto Norris 109 31 4 20:33.50 41:06/M 1:00.40 3 47:50.35 18.8mph 1:40.00 1 20:47.90 6:42/M 1:31:52.15
2 19 Nathan Schoonover 124 34 2 16:47.80 33:34/M 2:06.70 2 46:59.20 19.2mph 0:47.40 3 25:12.25 8:08/M 1:31:53.35
3 27 David Parr 169 31 6 25:29.80 50:58/M 2:07.90 1 44:27.30 20.2mph 1:28.50 2 23:00.60 7:25/M 1:36:34.10
4 44 T.j Aylward 214 33 5 22:27.85 44:54/M 1:56.05 4 50:13.25 17.9mph 1:39.00 4 27:48.15 8:58/M 1:44:04.30
5 53 Eric Mushrush 116 31 1 15:47.10 31:34/M 3:31.45 5 57:04.80 15.8mph 0:52.35 5 29:21.35 9:28/M 1:46:37.05
6 72 Eric Stremming 213 33 3 19:50.05 39:40/M 2:25.95 6 58:57.45 15.3mph 1:35.10 6 29:21.45 9:28/M 1:52:10.00
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Matt Siegfried 110 37 1 13:18.10 26:36/M 2:01.50 1 46:24.80 19.4mph 1:23.45 2 23:35.00 7:36/M 1:26:42.85
2 12 Jonathan Weaver 118 39 2 14:29.50 28:58/M 1:50.75 2 47:43.50 18.9mph 0:54.70 1 22:50.80 7:22/M 1:27:49.25
3 20 Todd Donohoo 121 37 4 15:52.05 31:44/M 1:50.05 3 49:24.90 18.2mph 1:06.05 4 24:39.05 7:57/M 1:32:52.10
4 30 Matt Wagner 208 36 5 18:31.60 37:02/M 3:23.90 4 50:13.70 17.9mph 1:05.90 3 23:50.90 7:41/M 1:37:06.00
5 74 Josh Pack 203 37 6 22:32.55 45:04/M 3:15.35 5 55:12.00 16.3mph 0:51.20 6 30:57.20 9:59/M 1:52:48.30
6 86 Jeffery Willis 112 37 3 15:19.15 30:38/M 2:58.20 7 1:03:38.40 14.1mph 1:48.80 7 34:06.60 11:00/M 1:57:51.15
7 88 Matt Mihajlovits 235 38 7 29:06.55 58:12/M 2:26.60 6 59:22.65 15.2mph 2:24.85 5 26:52.60 8:40/M 2:00:13.25
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Mike Hillyard 123 43 2 16:49.70 33:38/M 1:13.15 1 40:42.45 22.1mph 0:39.40 1 18:25.65 5:56/M 1:17:50.35
2 3 Steve Plasse 245 44 1 15:13.35 30:26/M 1:17.00 2 41:14.30 21.8mph 1:15.80 7 23:35.30 7:36/M 1:22:35.75
3 5 Chad Lockyear 130 44 3 17:24.65 34:48/M 1:03.35 3 41:28.50 21.7mph 0:50.75 5 23:12.20 7:29/M 1:23:59.45
4 7 Greg Steenberg 148 43 5 19:18.15 38:36/M 1:02.10 4 43:00.30 20.9mph 0:55.55 2 21:18.75 6:52/M 1:25:34.85
5 9 Brad McConnell 145 44 4 18:50.50 37:40/M 1:02.80 6 43:34.90 20.7mph 0:56.05 3 22:08.50 7:08/M 1:26:32.75
6 28 Todd Hoagland 129 44 6 20:17.10 40:34/M 1:58.35 8 46:21.90 19.4mph 0:55.50 10 27:10.60 8:46/M 1:36:43.45
7 29 Bob Stratton 205 42 11 22:40.05 45:20/M 1:42.90 9 47:25.00 19.0mph 2:15.80 4 22:53.25 7:23/M 1:36:57.00
8 35 Brett Heuring 182 42 12 24:52.30 49:44/M 0:48.85 5 43:17.25 20.8mph 1:41.80 12 28:47.30 9:17/M 1:39:27.50
9 36 Nick Whelan 229 42 13 25:11.00 50:22/M 2:46.10 10 48:06.65 18.7mph 0:52.85 6 23:18.45 7:31/M 1:40:15.05
10 37 Brian Scaggs 244 44 8 22:13.00 44:26/M 3:01.45 7 45:31.70 19.8mph 3:27.10 9 27:06.30 8:45/M 1:41:19.55
11 45 Joseph Gesser 159 41 7 20:37.30 41:14/M 3:47.75 11 50:13.60 17.9mph 1:36.75 11 27:49.15 8:58/M 1:44:04.55
12 55 Jason Martin 108 42 10 22:35.15 45:10/M 3:03.35 12 53:32.45 16.8mph 2:01.20 8 26:09.05 8:26/M 1:47:21.20
13 80 Shane Browder 218 41 9 22:20.20 44:40/M 2:35.50 13 55:44.45 16.1mph 1:06.95 13 34:00.45 10:58/M 1:55:47.55
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 Matt Wandtke 150 48 2 18:23.15 36:46/M 1:25.75 1 45:05.15 20.0mph 1:39.90 2 24:07.70 7:47/M 1:30:41.65
2 16 Gary Ayer 139 46 1 15:21.20 30:42/M 2:50.95 4 49:17.80 18.3mph 1:34.95 1 22:05.65 7:07/M 1:31:10.55
3 23 David Kaelin 136 47 3 19:40.15 39:20/M 1:56.50 2 47:20.15 19.0mph 1:14.95 3 25:32.80 8:14/M 1:35:44.55
4 38 Alan Reising 147 46 4 19:40.55 39:20/M 2:18.65 3 48:17.20 18.6mph 1:40.75 5 29:40.35 9:34/M 1:41:37.50
5 77 Brian Townsend 232 45 7 27:24.30 54:48/M 1:08.25 5 50:27.25 17.8mph   6 34:25.60 11:06/M 1:53:25.40
6 101 Wayne Minkler 146 48 6 26:43.70 53:26/M 4:21.45 7 1:10:25.85 12.8mph 1:27.50 4 27:04.75 8:44/M 2:10:03.25
7 104 Scott King 164 47 8 30:04.85 60:08/M 3:25.10 8 1:10:49.10 12.7mph 1:18.25 7 40:42.95 13:08/M 2:26:20.25
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Gib Riffle 243 53 1 15:24.90 30:48/M 1:12.60 2 43:33.90 20.7mph 1:03.40 1 21:38.50 6:59/M 1:22:53.30
2 32 Kyle Traylor 154 54 4 21:57.05 43:54/M 1:55.45 4 47:42.20 18.9mph 1:29.40 2 25:09.75 8:07/M 1:38:13.85
3 33 Chris Jones 224 53 6 25:42.35 51:24/M 2:34.15 1 43:10.75 20.8mph 1:05.45 3 25:45.95 8:18/M 1:38:18.65
4 34 Tim Putnam 191 50 2 20:14.65 40:28/M 2:03.10 3 44:52.05 20.1mph 4:19.50 5 27:13.10 8:47/M 1:38:42.40
5 40 Philip Hodges 144 51 3 21:16.10 42:32/M 2:47.65 6 50:02.05 18.0mph 1:47.95 4 26:38.70 8:35/M 1:42:32.45
6 70 Steve Taylor 206 51 7 29:04.20 58:08/M 2:30.95 5 49:43.60 18.1mph 2:39.95 6 28:08.55 9:05/M 1:52:07.25
7 92 Paul Kasenow 163 53 5 24:16.80 48:32/M 3:50.95 7 58:26.90 15.4mph 3:13.00 7 34:13.15 11:02/M 2:04:00.80
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 22 Tom Danehy 126 59 1 15:46.80 31:32/M 1:56.75 1 50:11.60 17.9mph 1:24.70 1 25:56.60 8:22/M 1:35:16.45
2 69 Jim Glesige 143 58 2 21:26.90 42:52/M 2:42.15 2 55:08.75 16.3mph 1:42.45 2 31:06.75 10:02/M 1:52:07.00
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 39 Bruce Fraser 152 60 3 23:43.50 47:26/M 1:43.90 1 47:22.40 19.0mph 1:07.65 1 27:40.10 8:55/M 1:41:37.55
2 67 Dave Brown 140 62 1 19:58.20 39:56/M 1:45.30 2 50:54.30 17.7mph 1:27.35 4 36:47.95 11:52/M 1:50:53.10
3 71 Mark Luff 225 62 4 24:01.40 48:02/M 3:09.65 3 52:25.40 17.2mph 2:10.55 2 30:22.50 9:48/M 1:52:09.50
4 99 Tj Arnold 231 63 5 30:48.55 61:36/M 1:05.95 5 1:03:20.75 14.2mph   3 32:59.00 10:38/M 2:08:14.25
5 103 Walt Henebry 162 64 2 21:39.35 43:18/M 5:42.20 4 1:00:18.85 14.9mph 2:49.15 5 45:04.65 14:32/M 2:15:34.20
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 98 Darrell Heineman 222 66 2 37:02.30 74:04/M 3:53.75 1 56:24.85 16.0mph 1:35.60 1 28:02.95 9:03/M 2:06:59.45
2 100 Paul Housman 223 68 1 25:58.60 51:56/M 3:01.75 2 57:44.50 15.6mph 1:18.35 2 40:45.75 13:09/M 2:08:48.95

Olympic

Top

Female Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Sarah Sanders 304 36 1 28:11.90 28:11/M 1:06.15 1 1:08:05.30 22.0mph 1:03.60 1 48:03.70 7:45/M 2:26:30.65
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 47 Katie Klym 307 24 1 32:32.95 32:32/M 2:29.45 1 1:42:01.40 14.7mph 1:28.75 1 1:08:06.40 10:59/M 3:26:38.95
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 46 Ashley Gardner 365 29 2 45:12.65 45:12/M 1:36.60 1 1:19:48.70 18.8mph 2:08.30 2 1:13:27.90 11:51/M 3:22:14.15
2 48 Jessica Hahn 337 27 1 40:25.20 40:25/M 3:00.55 2 1:31:20.95 16.4mph 2:22.35 1 1:10:37.95 11:23/M 3:27:47.00
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 24 Jessica Farmer 314 33 1 36:56.40 36:56/M 1:55.40 1 1:20:24.40 18.7mph 1:02.30 1 55:16.40 8:55/M 2:55:34.90
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Tara Eckman 346 39 1 34:39.00 34:39/M 1:20.70 2 1:22:23.65 18.2mph 2:04.60 1 48:22.75 7:48/M 2:48:50.70
2 31 April Whitlock 325 38 2 37:40.35 37:40/M 1:39.95 1 1:18:48.60 19.0mph 1:43.80 3 1:00:06.65 9:42/M 2:59:59.35
3 41 Susan Meier 347 39 3 42:40.35 42:40/M 1:29.80 3 1:29:14.35 16.8mph 1:54.55 2 59:40.20 9:37/M 3:14:59.25
4 51 Dana Clewlow-Bray 367 39 4 52:56.40 52:56/M 2:17.30 4 1:32:46.85 16.2mph 1:34.90 4 1:12:44.75 11:44/M 3:42:20.20
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 50 Brenda Grall 352 42 1 42:52.45 42:52/M 3:29.05 1 1:39:43.15 15.0mph 2:47.05 2 1:10:16.60 11:20/M 3:39:08.30
2 52 Lori Harter 358 40 2 46:52.10 46:52/M 3:17.70 2 1:47:37.20 13.9mph 3:13.85 1 1:07:28.10 10:53/M 3:48:28.95
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 39 Linda Molinet 327 49 2 37:25.85 37:25/M 1:12.15 1 1:26:51.40 17.3mph 1:37.05 3 1:05:03.75 10:30/M 3:12:10.20
2 40 Krista Harms 353 47 3 39:27.25 39:27/M 2:45.35 2 1:30:40.55 16.5mph 1:39.05 1 57:38.05 9:18/M 3:12:10.25
3 43 Paula Rawlings 301 49 1 36:58.75 36:58/M 1:15.10 3 1:33:15.50 16.1mph 1:20.45 2 1:02:24.05 10:04/M 3:15:13.85
4 53 Jennifer Genet 351 49 4 53:05.35 53:05/M 2:12.80 4 1:37:55.45 15.3mph 2:02.65 4 1:16:23.70 12:19/M 3:51:39.95
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 37 Cindy Taylor 324 50 1 35:27.00 35:27/M 2:18.20 1 1:25:46.80 17.5mph 1:33.70 1 1:04:19.35 10:22/M 3:09:25.05
2 54 Shari Kirkpatrick 368 50 2 54:34.85 54:34/M 2:40.35 2 1:38:58.45 15.2mph 2:15.90 2 1:17:57.90 12:34/M 3:56:27.45
 
Top

Male Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Nick Waninger 302 29 1 22:17.20 22:17/M 0:23.10 1 1:01:52.70 24.2mph 0:31.25 1 33:46.15 5:27/M 1:58:50.40
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Nick Faupel 315 18 1 30:30.40 30:30/M 1:09.60 1 1:14:19.20 20.2mph 2:01.80 1 48:38.40 7:51/M 2:36:39.40
2 16 Leo Scheller 318 19 2 32:45.20 32:45/M 2:25.60 2 1:20:59.80 18.5mph   2 52:06.70 8:24/M 2:48:17.30
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 20 Mark Barnhart 345 24 2 41:37.75 41:37/M 1:42.55 1 1:17:44.90 19.3mph 1:33.45 1 46:55.20 7:34/M 2:49:33.85
2 35 Douglas Rose 311 20 1 38:10.60 38:10/M 3:46.30     0.25mph 1:16.50 3 2:23:38.15 23:10/M 3:06:14.95
3 49 Evan Taylor 355 21 3 43:08.45 43:08/M 3:04.30 2 1:26:12.20 17.4mph 2:02.90 2 1:17:56.20 12:34/M 3:32:24.05
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Jordan Wilkinson 342 30 1 34:07.85 34:07/M 1:30.00 1 1:12:54.90 20.6mph 1:05.10 1 42:41.70 6:53/M 2:32:19.55
2 18 Jake Bessler 326 30 2 34:13.00 34:13/M 1:20.65 2 1:17:41.00 19.3mph 1:34.15 2 54:26.65 8:47/M 2:49:15.45
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Mike Brown 303 37 1 23:07.75 23:07/M 0:36.70 1 1:05:26.95 22.9mph 0:59.85 3 42:14.30 6:49/M 2:12:25.55
2 3 Matt Perraut 310 36 3 31:50.60 31:50/M 0:53.90 2 1:07:45.40 22.1mph 2:24.70 2 41:45.55 6:44/M 2:24:40.15
3 4 Bo Parrish 308 35 2 30:54.45 30:54/M 1:41.70 3 1:11:10.15 21.1mph 1:10.75 1 40:27.80 6:31/M 2:25:24.85
4 10 Geoff Day 334 36 5 34:10.85 34:10/M 1:49.05 4 1:11:40.60 20.9mph 2:15.10 4 45:23.45 7:19/M 2:35:19.05
5 19 Tim Stevenson 321 39 4 32:05.30 32:05/M 0:09.40 5 1:15:29.70 19.9mph   6 1:01:45.50 9:58/M 2:49:29.90
6 36 Thomas Rogers 354 35 6 43:19.30 43:19/M 1:43.05 6 1:24:08.90 17.8mph 2:20.75 5 57:10.95 9:13/M 3:08:42.95
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Brandon Hayes 316 40 1 28:34.80 28:34/M 1:41.20 1 1:07:19.25 22.3mph 1:10.75 3 48:57.00 7:54/M 2:27:43.00
2 7 Mount Davis 313 43 2 28:56.15 28:56/M 1:04.30 4 1:10:36.90 21.2mph 1:25.10 1 48:15.85 7:47/M 2:30:18.30
3 9 Brad Shively 320 41 3 31:59.65 31:59/M 1:34.40 3 1:09:32.45 21.6mph 1:22.90 4 50:21.05 8:07/M 2:34:50.45
4 12 Jon Fleck 350 44 7 42:13.65 42:13/M 1:01.40 2 1:09:06.25 21.7mph 0:37.00 2 48:27.55 7:49/M 2:41:25.85
5 14 Timothy Spurling 322 44 5 35:57.15 35:57/M 1:38.70 5 1:15:08.80 20.0mph 1:08.85 5 52:06.10 8:24/M 2:45:59.60
6 26 Scott Oneil 341 44 4 35:07.05 35:07/M 2:30.70 6 1:21:01.25 18.5mph 2:56.65 6 56:14.35 9:04/M 2:57:50.00
7 44 Jeramy Bowers 332 41 6 37:37.05 37:37/M 3:49.45 7 1:37:52.40 15.3mph 2:10.30 7 56:33.60 9:07/M 3:18:02.80
8 55 Frank Corday 366 40 8 56:24.30 56:24/M 4:10.15 8 1:40:27.55 14.9mph 4:00.45 8 1:33:26.75 15:04/M 4:18:29.20
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 Steve Hoover 329 46 3 35:51.10 35:51/M 1:37.15 1 1:16:22.05 19.6mph 2:35.05 1 51:42.85 8:20/M 2:48:08.20
2 25 Ron Faupel 336 47 2 35:44.10 35:44/M 2:55.05 3 1:17:49.10 19.3mph 1:46.30 6 58:48.20 9:29/M 2:57:02.75
3 27 Adam Wilhelmi 328 48 4 36:46.20 36:46/M 2:09.45 4 1:21:03.55 18.5mph 1:11.70 5 57:12.60 9:14/M 2:58:23.50
4 29 Matt Meyer 340 47 6 42:37.40 42:37/M 3:02.55 2 1:17:22.20 19.4mph 1:52.85 2 54:12.20 8:45/M 2:59:07.20
5 33 Michael McDermott 363 49 5 38:51.00 38:51/M 1:53.75 6 1:24:05.80 17.8mph 1:12.45 4 56:17.60 9:05/M 3:02:20.60
6 38 Keith Herrenbruck 359 49 8 45:42.20 45:42/M 2:28.85 7 1:25:08.05 17.6mph 2:24.75 3 56:11.40 9:04/M 3:11:55.25
7 42 Martin Scheuer 361 49 7 42:44.45 42:44/M 3:38.45 5 1:22:29.85 18.2mph 2:13.90 7 1:04:07.20 10:20/M 3:15:13.85
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Dean Edrington 335 52 5 42:32.05 42:32/M 1:49.95 1 1:09:29.00 21.6mph 1:54.15 5 55:49.00 9:00/M 2:51:34.15
2 22 Mark Hamilton 344 53 3 37:42.60 37:42/M 1:49.40 4 1:22:18.80 18.2mph 0:49.10 1 52:22.95 8:27/M 2:55:02.85
3 28 Thomas Dowd 348 54 4 41:25.90 41:25/M 2:55.00 3 1:20:17.95 18.7mph 1:41.50 2 52:32.55 8:28/M 2:58:52.90
4 30 Bob Scheller 317 54 2 36:37.30 36:37/M 1:55.45 6 1:23:17.10 18.0mph 1:39.00 6 56:18.15 9:05/M 2:59:47.00
5 32 Steven Titzer 356 53 7 45:15.05 45:15/M 1:56.15 2 1:18:38.85 19.1mph 2:01.85 4 54:00.95 8:43/M 3:01:52.85
6 34 Robert Buckler 343 52 6 44:24.30 44:24/M 2:00.35 5 1:22:28.00 18.2mph 1:37.60 3 52:43.15 8:30/M 3:03:13.40
7 45 Daniel Humphrey 360 50 1 33:22.35 33:22/M 5:48.50 7 1:29:34.60 16.7mph 3:27.10 7 1:09:12.05 11:10/M 3:21:24.60
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Ron Biernbaum 331 55 1 35:53.80 35:53/M 1:15.15 1 1:11:40.95 20.9mph 1:35.20 1 54:37.60 8:49/M 2:45:02.70
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Mount Davis 312 70 1 33:43.40 33:43/M 2:36.15 1 1:15:09.75 20.0mph 2:02.20 1 1:01:35.30 9:56/M 2:55:06.80